AstroNET â Polski Portal Astronomiczny
AstroNET jest pierwszym portalem astronomicznym w Polsce. Zajmujemy siÄ publikowaniem wyników badaĹ naukowych oraz przede wszystkim popularyzowaniem astronomii. Witryna jest prowadzona przez czĹonków i sympatyków Klubu Astronomicznego Almukantarat, czyli zarówno przez miĹoĹników astronomii, jak i pracujÄ
cych zawodowo astronomów.
Pierwszy lot helikoptera Ingenuity przeĹoĹźony
 Wczoraj NASA opublikowało informację o przełożeniu pierwszego lotu helikoptera Ingenuity. Nowa planowana data, to nie wcześniej niż środa 14 kwietnia. Decyzję o przełożeniu lotu helikoptera zespół nadzorujący podjął na podstawie danych, które dotarły w nocy z piątku na sobotę. Podczas przeprowadzonego w piątek testu wirnika helikoptera, zbyt wcześnie zakończyła się sekwencja oprogramowania kontrolującego test. Zakończenie wywołał timer Watchdog. Jego zadaniem jest kontrola poprawnej pracy urządzenia, poprzez oczekiwanie na potwierdzenie od systemu, że działa prawidłowo. Jeżeli okres oczekiwania będzie zbyt długi, Watchdog wywołuje reset w celu naprawienia problemu. Podczas testu Ingenuity, Watchdog wywołał reset, gdy nastąpiła próba przejścia komputera z trybu …
The post Pierwszy lot helikoptera Ingenuity przeĹoĹźony first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Sun, 11 Apr 2021 07:44:37 +0000)
W kosmicznym obiektywie: Selfie Percy’ego z Ingenuity w tle
 Ĺaziki marsjaĹskie juĹź wielokrotnie wykonywaĹy sobie selfie, ale tym razem robot nie jest na nim sam. 6 kwietnia Perseverance wykonaĹ zdjÄcie za pomocÄ
kamery WATSON, bÄdÄ
cej czÄĹciÄ
instrumentu SHERLOC, zamontowanego na koĹcu robotycznego ramienia Ĺazika. W odlegĹoĹci 4 metrów od Ĺazika stoi helikopter Ingenuity, który wkrótce wykona swój pierwszy lot na Marsie.
The post W kosmicznym obiektywie: Selfie Percy'ego z Ingenuity w tle first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Sun, 11 Apr 2021 07:00:21 +0000)
SpaceX podaje przyczynÄ awarii SN11
 W zeszĹy wtorek 30 marca odbyĹ siÄ lot testowy SN11, kolejnego prototypu Starship. Rakieta zgodnie z planem wzbiĹa siÄ w powietrze na wysokoĹÄ okoĹo 10 km, po czym rozpoczÄĹam lÄ
dowanie i na wysokoĹci 50 m eksplodowaĹa. Jak podaĹ wĹaĹciciel SpaceX Elon Musk, przyczynÄ
awarii byĹy problemy z hydraulikÄ
.
The post SpaceX podaje przyczynÄ awarii SN11 first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Wed, 07 Apr 2021 06:00:05 +0000)
5. edycja Yuri's Night WrocĹaw
 12 kwietnia 1961 roku, godzina 6:07. Jurij Gagarin, siedząc w kapsule statku Wostok, rozpoczyna swoją podróż na orbitę ziemską. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział o tej misji. Kilkanaście minut później usłyszał o niej cały świat. W tym roku mija sześćdziesiąt lat od tamtego wydarzenia. Z tej okazji, już po raz piąty, Stowarzyszenie WroSpace, wraz z partnerami organizują Yuri’s Night Wrocław 2021. Yuri’s Night Yuri’s Night to międzynarodowa impreza, organizowana co roku, by celebrować nasze marzenia, obecną eksplorację kosmosu i przeszłe pozaziemskie podboje. W tym roku Yuri’s Night obchodzi swoje dwudzieste urodziny na świecie, a piąte w Polsce. Po raz drugi …
The post 5. edycja Yuri's Night WrocĹaw first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Tue, 06 Apr 2021 14:04:36 +0000)
Nowy samolot kosmiczny Virgin Galactic
 W dniu 30 marca 2021 roku firma Virgin Galactic zaprezentowaĹa nowy samolot kosmiczny â VSS Imagine.
Tak jak jego poprzednicy z serii SpaceShip, ten statek bÄdzie miaĹ za zadanie transportowaÄ ludzi i sprzÄt na orbitÄ okoĹoziemskÄ
i z powrotem, a takĹźe sĹuĹźyÄ do komercyjnych lotów kosmicznych. Ulepszono w nim dostÄp do obsĹugi technicznej i szybkoĹÄ lotu. DodatkowÄ
zmianÄ
, wyĹÄ
cznie estetycznÄ
, jest pokrycie samolotu - bĹyszczÄ
ce, odbijajÄ
ce otoczenie jak lustro.
The post Nowy samolot kosmiczny Virgin Galactic first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Tue, 06 Apr 2021 09:00:12 +0000)
Niebo w koĹcu pierwszej dekady kwietnia 2021 roku
 W pierwszym tygodniu w całości należącym do kwietnia Księżyc dąży do nowiu, przez który przejdzie w kolejny poniedziałek 12 kwietnia. Jednak ze względu na to, że na wiosnę ekliptyka rano nachylona jest niekorzystnie, a dodatkowo Srebrny Glob wędruje właśnie daleko na południe od niej, Księżyc da się dostrzec z naszego kraju tylko w poniedziałek i wtorek. W tych dniach naturalny satelita Ziemi spotka się z powracającymi na poranne niebo po okresie niewidoczności planetami Saturn i Jowisz. Dwie największe planety Układu Słonecznego na razie widoczne są słabo, świecąc na jasnym niebie tuż przed wschodem Słońca. Na niebie wieczornym po zachodniej stronie …
The post Niebo w koĹcu pierwszej dekady kwietnia 2021 roku first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Mon, 05 Apr 2021 21:51:36 +0000)
Helikopter Ingenuity przetrwaĹ pierwszÄ
noc na Marsie
 Mars Helikopter Ingenuity przetrwał pierwszą noc na powierzchni Czerwonej Planety poza łazikiem Perseverance. Temperatura w kraterze Jezero może spaść poniżej -90°C. W takich warunkach niezabezpieczona elektronika oraz baterie mogą ulec uszkodzeniu, więc przetrwanie pierwszej nocy było kluczowym punktem w misji Ingenuity. Helikopter został odłączony od podwozia łazika 3 kwietnia, a dzień później zostały przesłane pierwsze zdjęcia przedstawiające Ingenuity na powierzchni Marsa wykonane przez Percy’ego. Oprogramowanie łazika kazało mu jak najszybciej odjechać z miejsca, w którym Ingenuity został posadzony na Czerwonej Planecie, by panele słoneczne helikoptera mogły jak najszybciej zacząć generować energię. W ciągu najbliższych dwóch dni helikopter ma zbierać informacje …
The post Helikopter Ingenuity przetrwaĹ pierwszÄ
noc na Marsie first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Mon, 05 Apr 2021 18:22:45 +0000)
Odkryto pierwsze promieniowanie X pochodzÄ
ce z Urana
 Po raz pierwszy w historii naukowcom udaĹo siÄ zaobserwowaÄ promieniowanie rentgenowskie pochodzÄ
ce z Urana. ZostaĹo to dokonane przy pomocy Chandra X-ray Observatory NASA i odkrycie ma szansÄ umoĹźliwiÄ naukowcom dowiedzenie siÄ czegoĹ wiÄcej o tym enigmatycznym lodowym olbrzymie.
The post Odkryto pierwsze promieniowanie X pochodzÄ
ce z Urana first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Mon, 05 Apr 2021 09:55:04 +0000)
W kosmicznym obiektywie: Dostrzec egzoplanetÄ
 Obserwacje egzoplanet krÄ
ĹźÄ
cych wokóĹ bardzo jasnych gwiazd, mogÄ
okazaÄ siÄ doĹÄ trudne. Aby zobaczyÄ planetÄ Fomalhaut b, krÄ
ĹźÄ
cÄ
wokóĹ gwiazdy &aplha; Piscis Austrini â Fomalhaut (z arabskiego âpaszcza wielorybaâ lub ârybie ustaâ), wykorzystano koronograf wbudowany w kamerÄ ACS Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który pozwoliĹ na odciÄcie ĹwiatĹa pochodzÄ
cego od gwiazdy.
The post W kosmicznym obiektywie: Dostrzec egzoplanetÄ first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Sun, 04 Apr 2021 07:00:27 +0000)
Podsumowanie warsztatów naukowych online Klubu Astronomicznego Almukantarat
 W weekend 26-28 marca br., już po raz kolejny w tych szalonych czasach pandemii, odbyły się warsztaty naukowe online Klubu Astronomicznego Almukantarat, dedykowane uczniom szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Młodzież miała możliwość wziąć udział w wykładzie o gwiazdach neutronowych, a także podczas praktycznych warsztatów zapoznać się z tajnikami programu Photoshop oraz podstawami budowania gier sieciowych. Nie mogło również zabraknąć naukowej rywalizacji – podczas debaty oksfordzkiej dwa czteroosobowe zespoły zmierzyły się w dyskusji nad tematem „Kolonizacja Marsa jest opłacalna dla ludzkości”. Walka na argumenty była bardzo wyrównana, jednakże ostatecznie zwyciężyła drużyna opozycji w składzie: Jakub Anioła, Kacper Frankowski, Jerzy Przystup, Magdalena Pudełko. …
The post Podsumowanie warsztatów naukowych online Klubu Astronomicznego Almukantarat first appeared on AstroNET â Polski Portal Astronomiczny.
(Thu, 01 Apr 2021 19:05:55 +0000)
ostatni import : 11/04/2021 - 20:52
|